Aktualności

Straciła oszczędności na fikcyjnej inwestycji w kryptowaluty

45-latka zainteresowała się internetową reklamą inwestycji w kryptowaluty. Wypełniła formularz zgłoszeniowy, a następnie nawiązał z nią kontakt rzekomy doradca finansowy. Za jego namową zainstalowała na telefonie komórkowym aplikację, umożliwiając tym samym oszustowi dostęp do jej konta bankowego. Straciła ponad 30 tysięcy złotych. Apelujemy o rozsądek!

Wczoraj do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiła się 45-letnia chełmianka, która straciła 36 tysięcy złotych. Skuszona internetową reklamą inwestycji w kryptowaluty sama wypełniła formularz zgłoszeniowy podając w nim swoje dane. Gdy skontaktował się z nią rzekomy opiekun finansowy, pod jego namową zainstalowała program umożliwiający zdalną obsługę urządzenia elektronicznego. Założyła też dodatkowe internetowe konta, na które przelała pieniądze. Proceder ten trwał blisko miesiąc zanim zorientowała się, że została oszukana.

Pamiętajmy, że cyberprzestępcy mogą podszywać się pod osoby reprezentujące różne instytucje. Chcą dotrzeć do tych, którzy nieświadomie zainfekują swój komputer bądź telefon komórkowy złośliwym oprogramowaniem. Próbują wykorzystać nasze emocje, nieuwagę czy też instynktowne działanie. Fikcyjne inwestycje, phishing czy też podsyłanie fałszywych linków to sposoby na uzyskanie korzyści finansowych kosztem użytkowników Internetu.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony