Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

83 latka oszukana metodą „na policjanta”

Data publikacji 23.10.2024

Seniorka z Chełma została oszukana przez osoby podszywające się pod policjantów. Wierząc, że funkcjonariusze rozpracowują grupę przestępczą wydała oszczędności w celu rzekomego bezpiecznego ich przechowania. Dopiero, gdy nikt nie oddał jej powierzonej gotówki, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa. W wyniku działania przestępców kobieta straciła 24 tysiące złotych. Poszukujemy sprawców i przypominamy, że prowadząc działania nigdy nie prosimy o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy.

Wczoraj 83 letnia mieszkanka Chełma zgłosiła dyżurnemu komendy, że została oszukana przez nieznane jej osoby. Z przekazanych informacji wynikało, że zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta. Poinformował ją, że w jej okolicy kręcą się podejrzane osoby, które chcą jej odebrać oszczędności, a telefon ma na podsłuchu.

Gdy w rozmowie dowiedział się, że pokrzywdzona posiada w domu pieniądze, zapowiedział, że ktoś przyjdzie po nie, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą. Zapewniał, że już po wszystkim, zostaną jej zwrócone przez policjantki. Kobieta przystała na to i nie rozłączając rozmowy powiesiła na klamce od zewnętrznej strony drzwi mieszkania reklamówkę ze spakowaną gotówką. Po kilku chwilach pieniądze zostały zabrane. Rozmówca dalej naciskał ją i wypytywał czy nie posiada jeszcze jakichś pieniędzy. Straszył przy tym przeprowadzeniem rewizji. Kobieta przyznała, że ma jeszcze oszczędności, które pod namową przekazała w podobny sposób.

Gdy do godzin wieczornych nikt nie odniósł jej gotówki, zadzwoniła na numer alarmowy. Tam dowiedziała się, że została oszukana. W wyniku działania przestępców kobieta straciły 24 tysiące złotych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Nie informują również telefonicznie o szczegółach spraw, które prowadzą. Zachowajmy czujność i ostrożność, gdy ktoś dzwoni i próbuje nakłonić nas do przekazania jakiejkolwiek sumy pieniędzy. Najlepiej jest rozłączyć taką rozmowę i nie kontynuować jej dalej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

nadkomisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony