Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Ruszyła akcja Pijesz, jedziesz giniesz

Data publikacji 16.03.2011

Dzisiaj w sali kina Zorza w Chełmie odbyła się konferencja inaugurująca projekt prewencyjny pod nazwą ?Pijesz, jedziesz, giniesz?. Organizatorami akcji są: Młodzieżowy Dom Kultury oraz Komenda Miejska Policji. Do pracy nad projektem zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Patronat honorowy objęła Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz. Głównym celem akcji jest pokazanie młodzieży do czego może doprowadzić picie alkoholu w połączeniu z jazdą samochodem, motocyklem lub też innym pojazdem. Statystyki z ubiegłego roku pokazują, że w wypadkach drogowych ginęli młodzi ludzie. Przyczyną tych zdarzeń było niejednokrotnie prowadzenie pojazdu pod działaniem alkoholu.

Dzisiaj w sali kina  Zorza w Chełmie odbyła się konferencja inaugurująca projekt prewencyjny pod nazwą „Pijesz, jedziesz, giniesz”. Organizatorami akcji są: Młodzieżowy Dom Kultury oraz Komenda Miejska Policji. Do pracy nad projektem zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Patronat honorowy objęła Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz. Głównym celem akcji jest pokazanie młodzieży do czego może doprowadzić picie alkoholu w połączeniu z jazdą samochodem, motocyklem lub też innym pojazdem. Statystyki z ubiegłego roku pokazują, że w wypadkach drogowych ginęli młodzi ludzie. Przyczyną tych zdarzeń było niejednokrotnie prowadzenie pojazdu pod działaniem alkoholu.
 
 
Dzisiaj w sali kina  Zorza w Chełmie odbyła się konferencja inaugurująca projekt prewencyjny pod nazwą „Pijesz, jedziesz, giniesz”. Organizatorami akcji są: Młodzieżowy Dom Kultury oraz Komenda Miejska Policji. Do pracy nad projektem zaangażował się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Chełmie. Patronat honorowy objęła Prezydent Miasta Chełm Pani Agata Fisz.
Głównym celem tego projektu są działania prewencyjne i profilaktyczne skierowane do młodzieży będącej uczestnikami ruchu drogowego. Ubiegłoroczne statystyki pokazują, że co drugim uczestnikiem wypadku drogowego była osoba poniżej 25 roku życia. Główną przyczyną tych zdarzeń była m. in. nadmierna prędkość, brawura oraz przypadki kierowania pojazdem przez osobę będącą pod działaniem alkoholu.


W dzisiejszej konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy chełmskich szkół, nauczyciele, pedagodzy, młodzież szkolna, chełmscy restauratorzy oraz przedstawiciele mediów. Konferencję otworzyła Pani Barbara Nizio Dyrektor MDK w Chełmie. Następnie głos zabierali zaproszeni goście oraz współorganizatorzy projektu. I Zastępca Prezydent Miasta Chełm Pan Józef Górny zwrócił uwagę na to jak bardzo potrzebne są tego rodzaju akcje w środowisku młodzieży szkolnej. Pan prokurator Krzysztof Grzesiuk zaapelował do zgromadzonych na sali młodych ludzi, aby unikali zdarzeń i sytuacji niebezpiecznych, w których można stracić życie. Następnie przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej, ratownictwa medycznego mówili o tym jak wygląda praca na miejscu zdarzenia drogowego. Pan Komendant Miejski Policji w Chełmie insp. Zbigniew Grochmal zwrócił uwagę na działania profilaktyczne podejmowane przez policjantów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przedstawił dane statystyczne obrazujące ilość wypadków drogowych, w tym wypadków, w których uczestniczyli młodzi ludzie.

Podczas konferencji wyświetlony został film, który powstał w Wydziale Ruchu Drogowego chełmskiej komendy. Materiał przedstawia różne sytuacje, z jakimi można się spotkać na drodze. Pokazuje niestety także lekkomyślność uczestników ruchu drogowego dotyczy to zarówno kierujących jak i pieszych.


W związku z realizacją projektu przygotowane zostały materiały dydaktyczne i szkoleniowe, zawierające scenariusze lekcji oraz wskazówki dotyczące jego dalszej realizacji. Na przełomie kwietnia i maja zaplanowane zostały akcje plenerowe. Na terenie szkół będą organizowane miasteczka ruchu drogowego. Ogłoszono także konkurs na plakat, ulotkę oraz spot o tematyce antyalkoholowej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Ideą projektu jest również to, aby w klubach, które odwiedza młodzież, pojawiły się alkomaty. Każdy mógłby sprawdzić nie tylko to ile wypił, ale też zastanowić się nad tym, czy warto siadać po alkoholu za kierownicę.


Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania, jak też mieszkańcy miasta mieli okazję zobaczyć symulację wypadku drogowego.  Symulacja zdarzenia drogowego odbyła się na skrzyżowaniu ulicy Lubelskiej i Strażackiej.

Powrót na górę strony