Aktualności

Nie dajmy się oszukać przy internetowych zakupach i płatnościach

Z konta 44-latki zniknęło blisko 10 tysięcy złotych po dopłaceniu 50 groszy do rzekomej przesyłki. Kobieta skorzystała z przesłanego w tym celu linku do płatności. Pieniądze straciły też osoby, które zakupiły internetowo bieżnię i buty. Pomimo opłacenia przedmioty te nie dotarły do nich i nie mogą skontaktować się ze sprzedającym. 33-latka wzięła udział w internetowym konkursie, w którym podała dane swojej karty płatniczej, z której dokonano nieuprawnionych płatności. Policjanci wyjaśniają okoliczności tych spraw i apelują o rozsądek oraz przestrzegają przed działającymi w sieci oszustami.

Wczoraj do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiły się cztery osoby z powiatu chełmskiego pokrzywdzone oszustwem. 44-latka otrzymała wiadomość o konieczności dopłaty 50 groszy do przesyłki paczki. W tym celu skorzystała z przesłanego linku do płatności elektronicznej. Gdy zaakceptowała transakcję, z jej rachunku wypłacone zostało blisko 10 tysięcy złotych. 18-latka zakupiła na stronie internetowej bieżnię elektryczną za 2 tysiące złotych, a 31-latek markowe buty po okazyjnej cenie. Pomimo wpłaty pieniędzy nie otrzymali zakupionego towaru i nie mogą nawiązać kontaktu ze sprzedającymi. Kolejna pokrzywdzona wzięła udział w internetowym konkursie, w którym był bon na zakup biżuterii. Logując się na stronie podała dane swojej karty płatniczej. Jak się okazało dokonano z niej nieuprawnionych płatności.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i dużą ostrożność przy transakcjach internetowych. Sprawdzajmy wiarygodność i rzetelność stron internetowych, na których chcemy coś kupić. Wybierajmy sprawdzonych i polecanych sprzedawców. Dokładnie czytajmy otrzymywane wiadomości i weryfikujmy ich treść. Podczas płatności nie korzystajmy z załączonych do wiadomości linków i chrońmy dane do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony