Bezpieczny weekend majowy - Aktualności - KMP Chełm

Aktualności

Bezpieczny weekend majowy

Przed nami majowy weekend, który dla wielu z nas jest czasem wypoczynku. Jak co roku policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem. Do służby skierowanych zostanie więcej policyjnych patroli. W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego policjanci będą egzekwować od kierujących pojazdami między innymi przestrzegania ograniczeń prędkości i właściwego zachowania wobec pieszych i kierujących jednośladami.

Przez kilka najbliższych dni na drogach, ulicach i placach będzie panował większy ruch zarówno osób pieszych i rowerzystów, jak też przemieszczających się pojazdami. Policjanci będą zwracali uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, na prędkość z jaką przemieszczają się pojazdy. Będą sprawdzali stan trzeźwości kierujących i to, czy osoby podróżujące samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnie dostosowanych do tego fotelikach i podstawkach.

Funkcjonariusze będą też zwracać uwagę na to, czy przestrzegane są przepisy odnośnie obowiązujących obostrzeń. W przypadku, gdy dojdzie do ich naruszenia będą podejmowali interwencje. Przy tej okazji przypominamy, że za niezasłanianie ust i nosa maseczką ochronną grozi mandat do 500 złotych. Osoby, które objęte są kwarantanną bezwzględnie powinny pozostać w domach stosując się do decyzji służb sanitarnych. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi grzywna do 5 tysięcy złotych. W przypadku rażących naruszeń policjanci będą informować sanepid, który w drodze postepowania administracyjnego może nałożyć karę pieniężną do 30 tysięcy złotych.

Podczas majowego weekendu pamiętajmy też, aby na czas wyjazdu dobrze zabezpieczyć nasze mieszkania i domy. Należy zamknąć drzwi i okna, garaże i bramy wjazdowe oraz inne pomieszczenia gospodarcze. Poinformujmy sąsiadów o naszym wyjeździe. W domu nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów i większych kwot gotówki.

komisarz Ewa Czyż