Oszukani przy sprzedaży obuwia - Aktualności - KMP Chełm

Aktualności

Oszukani przy sprzedaży obuwia

Data publikacji 04.10.2021

Dwoje mieszkańców Chełma zostało oszukanych przy sprzedaży butów na popularnym portalu internetowym. W obu sytuacjach metoda działania oszustów była taka sama. Przysłali link do płatności, w którym pokrzywdzeni podali swoje dane. W jednym przypadku z konta zostało wypłacone 600 złotych z kolei w drugim oszuści zaciągnęli kredyt, którego wypłatę pokrzywdzony zdążył zablokować. Apelujemy o zachowanie ostrożności w tego typu transakcjach internetowych.

W miniony weekend do dyżurnego komendy zgłosiło się dwoje mieszkańców Chełma, którzy zostali oszukani przy sprzedaży butów, które wystawili na popularnym portalu internetowym. W obu przypadkach metoda działania oszustów była taka sama. Pokrzywdzeni otrzymali na telefon komórkowy link do płatności, przez który zalogowali się do bankowości internetowej i podali tam swoje dane. Byli przekonani, że w ten sposób zaakceptują wpłatę pieniędzy na rachunek bankowy.

Jednak w przypadku 30-letniej kobiety zamiast wpłaty na konto nastąpiła wypłata pieniędzy w kwocie 600 złotych. Z kolei na rachunku 42-letniego mężczyzny zaciągnięty został, bez jego wiedzy, kredyt na kwotę 1800 złotych. Gdy zorientował się, że jest to oszustwo, skontaktował się z bankiem i zablokował wypłatę tych pieniędzy.

Okoliczności obu zgłoszeń są wyjaśniane. Apelujemy o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji. 

komisarz Ewa Czyż