Aktualności

Zamiast wpłaty doszło do wypłaty

Data publikacji 17.06.2022

17-latek z pow. chełmskiego stracił blisko 4 tysiące złotych, gdy na jednym z portali internetowych wystawił do sprzedaży sportowe buty. Osoba, która chciała je kupić przysłała instrukcję dotyczącą płatności, z której pokrzywdzony skorzystał. Zalogował się przez wskazaną stronę internetową do bankowości internetowej. Podał dane karty płatniczej i zatwierdzał kody autoryzacyjne. Po dokonaniu transakcji okazało się, że zamiast wpłaty na rachunek bankowy nastąpiła wypłata.

Do dyżurnego komendy zgłosił się 17-letni mieszkaniec gminy Rejowiec Fabryczny, który poinformował o oszustwie internetowym. Z jego relacji wynikało, że wystawił na jednym z portali aukcyjnych do sprzedaży sportowe buty do gry w piłkę nożną. W tej sprawie nawiązała z nim kontakt osoba, która chciała je kupić. Nastolatek na adres poczty internetowej otrzymał informację z instrukcją dotyczącą otrzymania płatności. Skorzystał z tego i zalogował się przez wskazaną stronę internetową do bankowości internetowej. Podał dane karty płatniczej i zatwierdzał kody autoryzacyjne. Po dokonaniu transakcji okazało się, że zamiast wpłaty na rachunek bankowy nastąpiła wypłata. Ktoś, kto w ten sposób uzyskał nieuprawniony dostęp do konta, zrealizował przelew na kwotę blisko 4 tysiące złotych.

Policjanci wyjaśniają okoliczności tej sprawy i apelują o zachowanie ostrożności przy tego typu transakcjach. Przede wszystkim nie logujmy się na internetowe konto w banku za pośrednictwem linku przekazanego nam przez nieznane osoby. Chrońmy dane z karty płatniczej i nie udostępniajmy innym kodów autoryzacyjnych do transakcji.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony