Aktualności

Oszukana przy internetowej sprzedaży

Data publikacji 16.11.2023

Ofiarą internetowych oszustów padła 27-latka, która wystawiła do sprzedaży dziecięce pieluchy. Chwilę po tym ktoś chciał jej kupić. W tym celu przysłał link do płatności, przez który kobieta zalogowała się do bankowości mobilnej. Podała dane karty płatniczej i zatwierdzała kody autoryzacyjne. Zanim zorientowała się, że to oszustwo z konta zniknęło ponad 21 tysięcy złotych. Apelujemy o rozsądek i rozwagę przy tego typu internetowych transakcjach.

Wczoraj do dyżurnego komendy zgłosiła się 27-latka z powiatu chełmskiego informując o oszustwie internetowym. Z jej relacji wynikało, że na portalu aukcyjny otworzyła konto i wystawiła do sprzedaży dziecięce pieluchy. Szybko nawiązała z nią kontakt osoba, która chciała je kupić. W tym celu przysłała zgłaszającej link do potwierdzenia rzekomej płatności. Kobieta skorzystała z niego logując się do bankowości mobilnej. Podała tam dane karty płatniczej i autoryzowała przychodzące kody. To pozwoliło oszustom na przejęcie konta i wykonanie kilku nieuprawnionych wypłat w bankomatach i w formie przelewów. W ten sposób straciła ponad 21 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku przy tego typu internetowych transakcjach. Przestępcy często wyłudzają pieniądze od nieświadomych osób poprzez przesłanie fałszywych linków do stron internetowych banków, portali aukcyjnych czy firm kurierskich. Pamiętajmy, że za rzeczy sprzedane na portalu aukcyjnym oczekujemy jedynie wpłaty na konto. Nie ma konieczności logowania się do bankowości mobilnej czy też podawania danych karty bankomatowej. Nie zgadzajmy się na żadne „pośrednie” formy płatności za pomocą innych stron czy portali.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony