Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Pod legendą wypadku bratanicy straciła oszczędności

Data publikacji 13.06.2024

Seniorka z powiatu chełmskiego straciła 50 tysięcy złotych po telefonicznej rozmowie z kobietą podającą się za jej bratanicę. Uwierzyła w informację, że krewna spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze. Gotówkę przekazała dwóm mężczyznom, którzy się po nią zgłosili. Gdy kilka godzin później prawdziwa bratanica zadzwoniła do niej, zorientowała się, że została oszukana. Apelujemy o zachowanie ostrożności w przypadku otrzymania tego typu telefonu.

W miniony wtorek dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o oszustwie. Z relacji zgłaszającej 75 latki z powiatu chełmskiego wynikało, że na numer telefonu stacjonarnego zadzwoniła kobieta podająca się za jej bratanicę. Poinformowała, że miała wypadek drogowy i potrzebne są jej pieniądze, które później odda, oraz że ktoś po nie przyjdzie.

Seniorka będąc przekonana, że pomaga faktycznie tej osobie, zebrała posiadane w domu oszczędności i przekazała je dwóm mężczyznom, którzy się po nie zgłosili. Gdy po kilku godzinach zadzwoniła prawdziwa bratanica, zorientowała się, że została oszukania i nie było żadnego wypadku. Straty oszacowała na kwotę 50 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie ostrożności i rozsądku w przypadku otrzymania tego typu telefonu. Najlepiej rozłączyć taką rozmowę i sprawdzić u bliskich czy faktycznie taka sytuacja, którą opisuje nam rozmówca ma miejsce. Nie działajmy pochopnie i pod wpływem emocji. Dajmy sobie czas na zastanowienie zanim przekażemy nieznanym osobom jakiekolwiek pieniądze, czy też przedmioty wartościowe.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony