Aktualności

Nie dajmy się oszukać na BLIK

Dwaj mieszkańcy Chełma padli ofiarą oszustwa internetowego, gdy osoby podszywające się pod ich najbliższych przysłały wiadomość z prośbą o opłacenie transakcji. W tym celu wygenerowali kody BLIK do transakcji po kilkaset złotych i przekazali je. Byli przekonani, że pomagają właśnie swojej rodzinie. Jak się później okazało, ktoś przejął konta społecznościowe tych osób i przysłał fałszywe wiadomości. Apelujemy o większą ostrożność i weryfikację informacji otrzymywanych drogą elektroniczną.

Wczoraj do dyżurnego komendy zgłosili się dwaj mieszkańcy Chełma oszukani metodą na BLIKa. W obu przypadkach metoda działania oszustów była podobna. Na telefony komórkowe otrzymali wiadomość z prośbą o opłacenie transakcji bliskim im osobom. Byli przekonani, że to właśnie matka i brat potrzebują pomocy. Wygenerowali kody BLIK do transakcji na kilkaset złotych i przekazali je. Gdy po jakimś czasie nawiązali kontakt z najbliższymi, okazało się, że to nie oni prosili o finansowe wsparcie. Ktoś przejął ich konta społecznościowe i podszywając się pod nich przysłał fałszywe wiadomości.

Apelujemy o ostrożność w przypadku otrzymania tego typu wiadomości. Zanim zdecydujemy się na przekazanie pieniędzy skontaktujmy się wcześniej z osobami, które proszą nas o taką pomoc, aby sprawdzić czy to faktycznie one jej potrzebują.

komisarz Ewa Czyż

Powrót na górę strony