Nie daj się oszukać!
O tym, że oszuści nie odpuszczają przekonało się w miniony weekend kilkoro mieszkańców powiatu chełmskiego. Jedni chcieli inwestować, inni odebrać płatność za przedmioty wystawione do sprzedaży. Jednak wszystkie te transakcje zakończyły się dla nich utratą pieniędzy z konta bankowego. Apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu finansowych decyzji.
Tylko w miniona sobotę do dyżurnego chełmskiej komendy zgłosiło się kilkoro mieszkańców powiatu oszukanych w internetowych transakcjach. Jedna z kobiet zainteresowała się reklamą finansowych inwestycji. Wypełniła formularz, po czym zaraz ktoś się z nią skontaktował telefonicznie. Pod namową tej osoby założyła aplikację umożliwiającą zdalny dostęp do jej telefonu, zalogowała się do bankowości mobilnej i generowała kody blik, które podawała.
Z kolei dwie inne skorzystały z przesłanych im linków, przez które również zalogowały się do bankowości internetowej. Były przekonane, że w ten sposób zaakceptują wpływ pieniędzy ze sprzedaży wystawionych przez nie przedmiotów na serwisach internetowych.
Kolejnym oszukanym okazał się 43 latek, który skorzystał z internetowej oferty pracy zdalnej. Jego zadaniem było oglądanie i ocena nagrań na wskazanej stronie internetowej. W międzyczasie ktoś nawiązał z nim telefoniczny kontakt i zaproponował finansową inwestycję. Korzystając z przekazywanych instrukcji przelał na wskazane konto pieniądze. Gdy chciał je wypłacić, okazało się to niemożliwe, gdyż środki zostały zablokowane.
Pokrzywdzeni stracili łącznie ponad 45 tysięcy złotych.
Wyjaśniamy wszystkie okoliczności tych zgłoszeń i apelujemy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku przy tego typu internetowych transakcjach. Czytajmy regulaminy serwisów sprzedażowych i stosujmy się do zawartych tam informacji. Pamiętajmy, że sprzedając coś przez Internet oczekujemy jedynie na wpłatę bez konieczności logowania się na konto bankowe, podawania danych karty płatniczej czy też zatwierdzania transakcji. Przestrzegamy też przed powierzaniem naszych oszczędności nieznanym osobom oraz udostępnieniem im danych osobowych. Wszelkie portale czy giełdy służące do inwestowania należy dokładnie zweryfikować. Oszuści mogą podawać się za różne osoby, aby uśpić naszą czujność i wzbudzić zaufanie. Nie posiadając wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu łatwo możemy paść ofiarą tego typu manipulacji.
nadkomisarz Ewa Czyż