Aktualności

Bezpieczne Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok

Data publikacji 22.12.2015

Jak co roku apelujemy o zachowanie ostrożności w przedświątecznym i noworocznym okresie. Uważajmy na targowiskach, supermarketach, jak też w środkach komunikacji miejskiej, na przystankach i dworcach. To właśnie w tych miejscach z uwagi na tłok i panujące zamieszanie może dochodzić do kradzieży. W tym gorącym okresie nie zapominajmy o własnym bezpieczeństwie. Na czas świątecznych wyjazdów zabezpieczmy mieszkania. Zawsze na czas parkowanie zamykajmy samochody, nie pozostawiajmy kluczyków w środku. Pamiętajmy, że chwila nieuwagi i beztroski może nas wiele kosztować.

Okres Świat Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas kiedy policjanci, jak co roku będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem. W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu, kiedy nie zwracamy uwagi na to co dzieje się wokół nas, policjanci przypominają o kilku zasadach, które pozwolą nam uniknąć ewentualnych przykrych sytuacji.

     Przede wszystkim zwracajmy uwagę na torebki i portfele. Nie nośmy karty płatniczej
w jednym miejscu razem z numerem PIN. Kiedy mamy przy sobie większy zapas gotówki rozmieśćmy pieniążki w różnych miejscach, nie trzymajmy ich razem w jednym pliku. Zadbajmy też o przedmioty wartościowe, aby nie pozostawały one na widoku dla innych osób.

     Wyjeżdżając na święta pamiętajmy o dobrym zabezpieczeniu naszego mieszkania, domu. Zamknijmy dobrze okna i drzwi. Poprośmy też sąsiadów aby zwrócili uwagę na nasze lokum. Postarajmy się aby pod naszą nieobecność mieszkanie odwiedziła zaufana osoba, która zapali światła, zasłoni okna. Być może będzie to sygnał, że ktoś jest w środku, że nie jest ono pozostawione bez opieki.  

     Wybierając się w podróż autobusem lub pociągiem pilnujmy i miejmy na widoku nasz bagaż. Przedmioty wartościowe trzymajmy blisko siebie w bagażu podręcznym i odzieży.
Nie zasypiajmy w środkach komunikacji publicznej i nie zawierajmy przygodnych znajomości.

     Natomiast wybierając się w drogę samochodem zadbajmy o bezpieczeństwo osób z nami podróżujących. Dopilnujmy aby wszyscy mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci były przewożone w specjalnie przystosowanych do tego celu fotelikach lub siedziskach. Zabezpieczmy pieniądze, dokumenty oraz bagaże. Korzystając z postoju wybierajmy miejsca do tego przeznaczone, np. parkingi czy stacje paliw. Wychodząc z pojazdu zawsze pamiętajmy o jego zamknięciu, nawet jeżeli jest to teren prywatnej posesji. Pod żadnym pozorem nie pozostawiajmy kluczyków w stacyjce. Na czas parkowania nie pozostawiajmy
w nim dokumentów ani też przedmiotów wartościowych.

     Na czas zbliżającego się Nowego Roku i Sylwestra apelujemy też o rozwagę przy używaniu petard i fajerwerków. Pamiętajmy, że są to materiały wybuchowe i przy obchodzeniu się z nimi należy kierować się podstawowymi zasadami bezpieczeństwa:

- kupując fajerwerki czy petardy zwróćmy uwagę czy posiadają one odpowiednie atesty, nie kupujmy ich od przypadkowych osób,

- przed ich odpaleniem przeczytajmy najpierw instrukcję obsługi, a następnie postępujmy zgodnie z nią,

- nie manipulujmy przy fajerwerkach,

- materiałów pirotechnicznych używajmy tylko na dworze.

     Pamiętajmy też, że za nieostrożne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi możemy ponieść odpowiedzialność karną, najczęściej na zasadach określonych w kodeksie wykroczeń. Przypominamy, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy kto dopuszcza się takiego czynu podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

     Na terenie województwa lubelskiego zgodnie z rozporządzeniem porządkowym wojewody lubelskiego w dniach od 21 grudnia 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku obowiązuje zakaz używania artykułów pirotechnicznych w miejscach publicznych z wyjątkiem 31 grudnia 2015 roku i 1 stycznia 2016 roku. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów.

 

     W każdym przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni lub też będziemy świadkami naruszenia przepisów prawa zgłośmy ten fakt dzwoniąc na numer alarmowy Policji
997 lub 112.

 

http://www.lublin.uw.gov.pl/sites/default/files/Rozporz%C4%85dzenie%20ws.%20wyrob%C3%B3w%20pirotechnicznych.pdf

Powrót na górę strony